fallback

Йенс Вайдман отговори на критиките на МВФ срещу излишъците на Германия

Според гуверньора на Бундесбанк макар Германия да се нуждае от по-добро разпределение на разходите, тя не се нуждае от повече такива

14:05 | 18.01.18 г. 3

Гуверньорът на Бундесбанк Йенс Вайдман отвърна на критиките срещу излишъците в текущата сметка и бюджета на Германия, отправени от управляващия директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, заявявайки, че повишаването на публичните разходи просто за да реши проблемът „вероятно би било напразно начинание“, предава Bloomberg.

Председателят на Германската централна банка даде старт на съвместна конференция на двете институции, заявявайки, че макар Германия да се нуждае от по-добро разпределение на разходите, тя не се нуждае от повече такива. Вместо това тя трябва да се опита да „пренасочи публичните разходи от потребление към инвестиции“.

Ларагд, която също ще присъства на събитието във Франкфурт в четвъртък, публикува блог публикация часове по-рано, призовавайки Германия да повиши бюджета си, за да насърчи растежа и да се подготви за разходите, свързани с бързо застаряващото население.

„Ние в МВФ виждаме особено силни аргументи за използването на резервите в бюджета – включително отвъд балансирания федерален бюджет – за повече инвестиции в публичната инфраструктура, например пътища, железопътни линии и дигитална инфраструктура“, пише тя. „Трябва да се запитаме защо германските домакинства и компании спестяват толкова много и инвестират толкова малко и какви политики могат да разсеят това напрежение“.

Макар че Вайдман се съгласи, че са необходими пенсионни реформи и „целенасочени инвестиции в проучвания, образование и най-вече дигитална инфраструктура“, той подчерта, че няма нужда от експанзивна фискална политика.

Икономиката на Германия миналата година се разшири с най-бързия си темп от 2011 г. на фона на рекордно ниската безработица, силната глобална търговия и експанзивната парична политика на Европейската централна банка. Бумът доведе до излишък във федералния бюджет от 1,2% от брутния вътрешен продукт, а излишъкът по текущата сметка през 12-те месеца до края на ноември възлиза на 262 млрд. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:51 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още